Cafeneaua cu stare
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Cafeneaua cu stare

Forum cu aroma de cafea sau de prietenie?


Nu sunteti conectat. Conectați-vă sau înregistrați-vă

Carti,filme,seriale tv,documentare!

5 participanți

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

In jos  Mesaj [Pagina 3 din 3]

venus`


Fata din Milo
Fata din Milo

Coryna a scris:
venus` a scris:stiti ca eu iubesc filmele...si nu numai...
azi am vazut o ecranizare dupa un roman al lui Geoge Eliot ( Mary Anne Evans) - Daniel Deronda
atunci iti recomand cu caldura serialul Downton Abbey
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
am vazut ca a si cules cateva premii emmy anu' asta!

sar`manaaaa!!! am ce face la noapte!!! 19 73

Coryna


Biker girl

venus` a scris:

sar`manaaaa!!! am ce face la noapte!!! 19 73
13 cu placere! 19 ...da' tu noaptea nu faci nani? 18

venus`

venus`
Fata din Milo
Fata din Milo

Coryna a scris:
venus` a scris:

sar`manaaaa!!! am ce face la noapte!!! 19 73
13 cu placere! 19 ...da' tu noaptea nu faci nani? 18
uneori fac nani...alteori...e luna plina!
si maine sunt libera, deci...filmeeee!!!

Vizitato


Vizitator

.

Vizitator


Vizitator

Prakti.com - si acum stau si ma intreb ce a fost cu porcaria asta de film. Am perceput acest film ca pe-un film promotional pentru Google, serios. Pacat de banii dati pe biletele de cinema. Acord filmului nota 1.




Rush - prima jumatate din film e foarte plictisitoare, in schimb, totul se precipita din a doua jumatate a filmului. Stiu ca multa lume l-a laudat pe Daniel Brühl pentru interpretarea personajului Niki Lauda, insa mie mi-a placut mai mult cum l-a interpretat pe James Hunt, rivalul lui Lauda, actorul Chris Hemsworth.

Desi filmul, cel putin in cinematografele nemtesti, este recomandat incepand cu varsta de 12 ani, nu va sfatuiesc sa mergeti cu copiii sau nepotii la acest film, deoarece unele scene sunt extrem de dure.

Acord filmului nota 8.




On the Road - un film foarte ciudat. Chiar in timp ce urmaream filmul ma intrebam daca nu cumva generatia de rebeli ai anilor '40-'50 au fost precursorii generatiei flower power. Acord filmului nota 5.

w


Eden - un film socant si dur, bazat pe intamplari si persoane reale. M-a impresionat foarte mult curajul si dorinta de supravietuire a lui Hyun Jae/Eden, interpretata nemaipomenit de Jamie Chung. Acord filmului nota 10.



Ultima editare efectuata de catre Viorica_revine in Lun Oct 28 2013, 01:27, editata de 1 ori

Vizitator


Vizitator

Dark Shadows - incepuse bine filmul, dar cumva, pe parcurs, cred ca scenaristul a ramas fara idei pentru ca altfel nu-mi pot explica de ce filmul a devenit atat de plictisitor. In general, imi plac filmele lui Tim Burton, dar acesta m-a dezamagit, de aceea, acord acestui film nota 5.




Ensemble c'est tout / Zusammen ist man weniger allein - un film dragut, mi-a placut, fara nicio urma de ironie, mai ales finalul filmului, cu totul neasteptat. Acord filmului nota 7.

Vizitator


Vizitator

The Great Dictator - un film foarte reusit, care ar putea fi incadrat, ca si gen, atat la drama, cat si la comedie. Mi-a placut foarte mult, mai ales scena cu monedele in budinca ne-a amuzat terbil. Rad si acum, cand imi amintesc. 6 6 6 6 

Acord filmului nota maxima, adica 10.

Vizitator


Vizitator

That Touch of Mink - o comedie absolut simpatica cu Cary Grant si Doris Day. Mi-a placut mult filmul, de aceea, ii acord nota 9. :)



Si pentru ca sunt o fana a tinutelor din anii'50, inceput de anii '60, postez si un filmulet cu moda din acei ani, scene prezentate chiar in film. :)

Vizitator


Vizitator

Der Querkopf - o comedioara ca oricare alta, nu pot sa spun ca m-a dat pe spate. Acord filmului nota 6.

Vizitator


Vizitator

Dreiviertelmond - un film ffff simpatic, care mi-a placut mult. Acord filmului nota 9.



Marooned - un film super, care ne-a tinut cu sufletul la gura, de la inceput pana la final. Merita un 10.



Ender's Game - un  film SF nemaipomenit, cat se poate de palpitant. Mi-a placut mult cum l-a interpretat pe Ender, actorul Asa Butterfield. Sunt convinsa ca pustiul asta o sa ajunga candva un foarte mare actor. Acord filmului nota 10.



Ultima editare efectuata de catre Viorica_revine in Lun Noi 04 2013, 02:08, editata de 1 ori

Vizitator


Vizitator

Scriu cateva randuri si despre ceea ce am citit in ultimul timp:

Am terminat de citit " The Brightest Star In The Sky" si nu pot sa spun ca am fost extrem de multumita de calitatea acestui roman. Singurul motiv pentru care nu am abandonat cartea, au fost personajale Lydia si Jemima, foarte simpatice amandoua. Replicile lor mai dadeau un plus de culoare, umor si voie buna, acestui roman.

Am inceput deja sa citesc "The Farm", cel mai recent roman al lui Tom Rob Smith, si, va marturisesc, cu greu mai pot lasa cartea din mana, atat de palpitanta este. :)



Ultima editare efectuata de catre Viorica_revine in Mar Noi 05 2013, 02:22, editata de 1 ori

Vizitator


Vizitator

Am terminat de citit "The Farm" si, pur si simplu, cartea e atat de fascinanta incat n-o poti lasa din mana. Cartea aceasta mi-a confirmat, din nou, ca aparentele inseala. Excelent roman. Recomand din tot sufletul romanele lui Tom Rob Smith, deoarece sunt extrem de interesante si captivante.


Am inceput deja sa citesc "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children" - Ransom Riggs si mi se pare, deocamdata, interesanta.

Vizitator


Vizitator

Behold A Pale Horse - Gregory Peck joaca rolul banditului Manuel Artiguez, un personaj antipatic, dar curajos. Prima jumatate a filmului e cam monotona, dar lucrurile incep sa se precipite din momentul in care acel preot lasa o scrisoare pentru Artiguez cu un mesaj din partea mamei sale muribunde. A jucat foarte bine Omar Sharif in rolul preotului.

Acord filmului nota 7.


Vizitator


Vizitator

Viorica_revine a scris:Am terminat de citit "The Farm" si, pur si simplu, cartea e atat de fascinanta incat n-o poti lasa din mana. Cartea aceasta mi-a confirmat, din nou, ca aparentele inseala. Excelent roman. Recomand din tot sufletul romanele lui Tom Rob Smith, deoarece sunt extrem de interesante si captivante.


Am inceput deja sa citesc "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children" - Ransom Riggs si mi se pare, deocamdata, interesanta.
Am terminat de citit "Miss Peregrine's Home for Peculiar Children" si, cu mana pe inima, va spun ca acesta e unul dintre cele mai bune romane fantastice pe care le-am citit vreodata. Mi-a placut foarte mult cum autorul romanului, Ransom Riggs, a creat din persoanele care apar in pozele (pozele sunt autentice) din carte personaje ale creatiei sale. Romanul este insotit de poze alb negru, autentice. Mi-as dori atat de mult o continuare a acestui roman, ca sa aflu ce au facut acei copii cu puteri speciale pe mai departe.

Recomand din tot sufletul acest roman.

Aseara am inceput sa citesc un alt roman, "Rupture" se numeste si este scris de Simon Lelic.

Vizitator


Vizitator

Am aflat, in weekend, ca va exista o continuare a romanului lui Ransom Riggs!!! Sunt atat de fericita!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Vizitator


Vizitator

M-am relogat ca sa mai scriu si acest mesaj:

Oz the Great and Powerful - simpatic film, mi-a placut. Banuiesc ca va urma si o continuare, nu, pentru ca altfel cum ramane cu Dorothy?

Acord filmului nota 8.


Vizitator


Vizitator

Am terminat de citit "Rupture", iar acest roman trateaza tema mobbing-ului in cadrul unei scoli. Aceasta tema, a mobbing-ului, este omniprezenta in societatea actuala, indiferent de locul unde traim.

Revenind la carte, mi-a parut rau ca acel profesor, Samuel Szajkowski, n-a gasit, intr-un final, decat acea solutie radicala de a scapa de supliciul la care il supuneau unii dintre elevii sai, acoperiti fiind de alti profesori, dar mai ales de directorul liceului si de sistem.

Daca as fi putut, l-as fi protejat pe Elliot Samson, un elev, la aceeasi scoala unde preda profesorul Szajkowski, de acei elevi care il chinuiau si care, in cele din urma, l-au determinat pe acest copil sa faca un gest tulburator.

Romanul este extrem de apasator, de ravasitor, mi-a fost foarte greu sa citesc acest roman.

Voi incepe sa citesc "The Lord Of The Rings - Part One: The Fellowship Of The Ring" - J.R.R. Tolkien. Sotul meu mi-a recomandat-o, el deja a citit de doua ori intreaga colectie si e super incantat. Sa vedem daca o sa-mi placa si mie.

Continut sponsorizat



Sus  Mesaj [Pagina 3 din 3]

Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum